MSR дават отговор на въпроса, с уточнението, че съветите им се отнасят до бутилките IsoPro на MSR. Прилагането им спрямо други марки газ е на ваша отговорност.
Бутилките с изобутан са направени от боядисана стомана и пластмасови клапани. Технически погледнато те могат да бъдат рециклирани като сплав. За съжаление обаче процесът е доста по-сложен от това просто да изхвърлите празната бутилка в жълтия контейнер. Бутилките от гориво могат да бъдат рециклирани само на места, където се преработват сплави и само когато са правилно приготвени за това. Ето как да направите празната си бутилка годна за рециклиране:
- Убедете се, че бутилката е напълно празна. Трябва да сте изразходвали всичката газ за готвене – по-добре е да горите водовъглероди, отколкото да ги освобождавате в атмосферата. От всички котлони на пазара с тази задача най-добре се справят системите Reactor.
- Ако мислите, че е възможно да е останала газ в бутилката, може да я изкарате като сглобите котлона си и отворите клапана, това ще позволи на оставащата газ да се изпари. Внимателно проверете за потенциални източници на искри, преди да направите това.
- След като се убедите, че бутилката е празна, трябва да я пробиете, за да е съвместима с изискванията за рециклиране. За тази цел не ви трябва специален инструмент – просто я пробийте с отварачка за консерви или с остър предмет като отвертка или пикел. Не използвайте трион, тъй като той произвежда искри, които да подпалят оставащото гориво. Не е необходимо да отделяте клапана, за да покриете изискванията за рециклиране на смесени метали.
![]() |
Уникалната машина за подготовка за рециклиране, която използват MSR |
Източник: http://thesummitregister.com/
*Трите различни по обем контейнера може да намерите само в магазин K2 outdoor на бул. Арсеналски 11 и онлайн https://k2outdoor.bg/