1. Отивате с него и каквото стане.
2. Заемате подходящ чувал от приятели.
3. Решавате, че ще се сдобиете с нов чувал, впоследствие изпадате в дълбок размисъл, изчитате сто ревюта и не знаете какво да си купите.Целта на тази статия е да си спестите проблемите и колебанията ако сте решили да си купите подходящ чувал.Първото, което трябва да знаем за чувалите е, че те са сертифицирани (поне качествените) по европейски стандарт EN 13537. Този стандарт означава следното:
Комфорт – температурата, при която стандартна жена може да се очаква да спи комфортно в отпуснато състояние
Долен лимит – температурата, при която стандартен мъж може да спи осем часа, в свита позиция, без да се буди от студ
Екстрем – минималната температура, при която стандартна жена може да остане шест часа в чувала без риск от смърт от хипотермия (измръзвания са възможни).
За целта на тези измервания е прието “стандартен мъж” да е на 25 години, височина 1,73м и тегло 73кг, а “стандартна жена” – 25 години, височина 1,60 и тегло 60кг.
Това са и цифрите, изписани на чувала. Никога не се водете по най-ниската температура, дадена на него – екстремната. Тя е там за да знаете на какви температури бихте оцелели при евентуален принудителен бивак, не си мислете, че с повече дрешки ще вдигнете драстично свойствата на чувала. Ориентирайте се по цифрите дадени като “Долен лимит” или “лимит на комфорта” и “комфорт”, но и тях не приемайте за абсолютна стойност – всеки човек е различно чувствителен на студ, а могат влияят и други фактори.
Стремете се да изберете чувал така че температурите при които ще го ползвате, да попадат в границата на комфорта или да са малко над него. Не всички производители посочват и четирите температури, но винаги поне една от комфортните присъства.

Има и още един вид чували – експедиционни, предназначени за използване в изключително екстремни среди.
Когато избирате чувал – отговорете си на въпроса кога и къде най-често ще го ползвате. Ако не смятате да бивакувате след края на лятото или да спите в неотопляеми помещения, един двусезонен чувал ще бъде чудесен избор за вас, спестявайки си по този начин тегло и обем. Ако обичате да нощувате в палатка до последния есенен ден – тогава вземете трисезонен чувал.

Чували с пълнеж от гъши пух – топли и леки, лесни за компресиране, често предпочитани за нощуване през зимата. Пухът е по-скъп от синтетичния пълнеж, но запазва свойствата си по-дълго време и е по-добър избор за дългосрочна инвестиция в хубав чувал.На пухените чували обикновено е отбелязано трицифрено число – 650 напимер. Терминът е fill power и разкрива способността на чувала да задържа топлина, всъщност това е мярката за “пухкавост” на чувала (или съответно дреха с пух). Числото показва колко кубически инча може да запълни 1 унция от пуха. Колкото по-качествен е пуха, толкова по-висок е резултатът, и толкова по-лек е пълнежът.Както и всички останали пухени продукти, така и чувалите трябва да се пазят от влага, за да не загубят изолационните си свойства. Някои производители полагат водоустойчиво покритие на чувалите за да предпазят пуха от влага, а през последните години се появи т.нар хидрофобен пух, използван от водещи производители като Rab и Therm-a-rest. Той не е водоустойчив, но значително намалява притесненията при ползване на чувала в по-влажни условия и спомагат за по-дългия живот на пълнежа.
Чували с пълнеж от изкуствени влакна – те обикновено са значително по-евтини от пухените, но с повишаване на температурната устойчивост расте и теглото им. Съвременните чували са от високотехнологични кухи влакна, които предлагат топлина и комфорт и не е фатално да ги намокрите. Повечето хора предпочитат изкуствен пълнеж за летни, дву и трисезонни чували заради доброто съотношение между цена, тегло и топлинни свойства. Чувалите със синтетичен пълнеж за много по-лесни за поддръжка от пухените и не е проблем да бъдат ползвани при влажни условия.

Материали – Външната част на чувалите обикновено се изработва от здрав rip-stop nylon или полиестер, покрит с водоотблъскващ DWR слой. Вътрешната част може да бъде памучна, полиестерна или от друга материя, в зависимост от дизайна. От основно значение тук е материалите и циповете да са здрави, за да запази чувалът дълго време свойствата си.
Чувалите могат да бъдат разделени още по дължина, широчина, форма (мумия или правоъгълен), могат да бъдат дамски, мъжки или детски. Всеки производител отделно може да има различни видове и типове чували. Опитахме да ви покажем най-основните характеристики на чувалите, според които да изберете вашият.
Гамата от спални чували Rab и Therm-a-rest може да намерите в магазин K2 outdoor на бул. Арсеналски 11 и онлайн ТУК