По днешните стандарти, Британската експедиция от 1953г, водена от Сър Джон Хънт е била мащабна в екстремни размери: 350 портъра, 20 шерпи и тонове екипировка и продоволствия. Всичко това в подкрепа на едва десет алпиниста. Всеки един от тях е бил специално подбран, с потенциал да изкачи върха. Планът е бил за две атаки на върха, по двойки, и с резервен план за трета атака. Вълнението кой ще бъде избран за експедициите към Покрива на света ще бъде актуално и през следващите десетилетия, но никога повече залогът няма да е толкова голям.
През пролетта на 1953г достигането на най-високата точка на планетата започва да изглежда постижимо. Първият опит е британски, през 1921г, след това са организирани поне десет мащабни експедиции, плюс два откачени солови опита. Всичките неуспешни. През 1950г става възможен достъпа от юг, през Непал и през следващата година е първото изкачване по зловещия ледопад Кхумбу. Открит е маршрута, който после ще стане познат като “жълтите павета” до Еверест.
Първоначално изглежда, че швейцарците ще грабнат приза. През 1952г силен швейцарски отбор, включващ легендарния алпинист Раймонд Ламберт прокарва маршрута по стръмната стена на Лхотце и достига Южното седло. От това високо, просторно седло, Ламберт и шерпът Тензинг Норгай продължават до около 8560м по Югоизточния ръб преди да се върнат. Вероятно това е най-високата точка, достигана от човек до онзи момент. Британците са били решени да се възползват от всеки възможен ресурс при пролетната си експедиция от 1953г. Включително наемането на 38 годишния Тензинг Норгай за главен шерпа водач (сердар).

източници: National Geographic, Wikipedia